Ramazan’a Hazırlık Fikirleri

Sergi: Envai Tür Oruç

#Bir masa göz orucunu anlatır . Kırtasiye malzemesi oynayan gözler,eski oyuncaklardan çıkmış gözler yer alir. O masada goz orucunu hatirlatan seyler olur. Misal tv… Öğrenciler kutudan tv yapar.

 

#Bir masa dil orucunu anlatir. Kumaştan vs dil ler agizlar yaparsınız.. Sonra dil orucu nasil olur dedikodu yapmayarak fln ya- dedikodu yapan iki oyuncak koyarsiniz- Sonra çocukların hazırbulunuşlukları müsaitse, et parcasi. (Kardeşinin ölü eti yemege benzer vs) Sonra küfürle ilgili Nouman Ali Khanin bir sözü a4e basılıp koyulabilir.

 

#Sonra kalp orucu masası: İbadet yapan üç boyutlu materyaller (oyuncaklar, tesettürlü barbiler) ile gençler gösterilir.. Namaz kılarlar fln. Bazıları üç boyutlu olur, bazıları resim….. Sonra kalp orucunda sosyal medya orucunu anlatmak icin akıllı telefon filan koyulur sergi masasına….

 

Ve öğrenciler masanin arkasına sıralanıp ne olduklarını sergiyi gezenlere anlatırlar. Bir soru sorar görevli, cevap karşılığı zikirmatik hediye eder o sergiyi gezene. (Mesela: kalp orucuna örnek veriniz.)

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Büyükler çocukluk oruçlarını unuttukça, uzaklaştıkça saf oruçlar yerine şenlikli Ramazan gecelerine meylediyor..

    Ama ben ”oruç vakti”ni arıyorum. Çocukluğumun oruçlarını.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir