Rahlede Sohbet – Oyun

Rahlede Sohbet (Dkab/Arapça Oyun)

Ihtiyaç Listesi: Rahle , mescid , mini ezber kağıtları (ya da çalışma kağıdı/ders kitabı),  4 tane grup, akıllı tahtanın sayacı (Öğrenciler süreyi gördüğünde oyunlar daha heyecanlı oluyor:) .

 

Kısaca: Rahle etrafında grup kurmuş öğrencilerin öğrenme süreçlerini  keyifli  hale getiren, akran öğrenimi ve işbirliğin damarlarda hissedildiği, öğrenimde öğrencilerin istemediğiniz kadar faal oldukları, ayaklarınızı 2 dk uzatmanıza imkan sağlayan, oyuna hazırlık oyunu.

 

İyi Bir Şey: Siz ders esnasında öğrensinler diye çaba  sarfetmiyorsunuz. Çocuk öğrencilikten talebeliğe geçiyor. Kendi öğrenmek için çırpınıyor. Arkadaşlarının  rahle-i tedrisinden geçmiş oluyor.

Bu faaliyet dersin sonundaki oyunları oynayabilmeleri için kazanım  elde etme aşamasıdır. Bilgi ve kavrama basamağında öğrenme gerçekleşmektedir.

Uzun Uzadıya: Mescidde rahle  etrafında (yada sınıfta masaları etrafında) grup oluşturan öğrencilere ezberlemelerini istediğim kelime kartını vereyim. 50 sn bittiğinde kartlar saat yönünde yer değiştirsin. (Ya da sayfa 32’ye çalışsınlar “değiştir değiştir” dediğimde diğer sayfaya geçsinler.) (Bir kelime ezberi için 50 sn, aşina oldukları sayfaya çalışmak için 100 sn verilebilir. Can sıkmasın diye 20 dk’yı geçmese iyi olur.)

(Ünite tekrarlarında bu oyun kullanılabilir. Esasında bu bir oyuna hazırlık faaliyetidir. Bu yüzden arkasından daha heyecan verici Fetih, Patatest, Rehin Sepeti, Iztop, Kafa Kağıdı gibi oyunlar olduğunda büyüsünü koruyabilir.)

 Grup Oluşturma Tavsiyesi: İsim söyleyeyim, kendine grup arkadaşı seçsin. İkili minik gruplar istedikleri minik gruplarla birleşsin. (Grup seçiminde denetimli serbestlik olunca mağdur öğrenci-kendini kötü hisseden öğrenci daha az oluyor.) (“Aldım verdim”lerde sona her zaman aynı öğrencinin kalması sona kalan öğrenciyi  üzüyor. Bunun için belli  etmeden grup seçimlerinde minik dokunuşlar yapmak gerekiyor.)

 

Kadı Kızında Da Olur: Oyunu planlamak, soru hazırlamak, renkli kelime kağıtları vs hazırlamak vakit aldı. Ee o kadarı kadı kızında da olur.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir