Proje Ödev Fikir


(Proje alan bunlardan birini seçip, yapmaya başlayabilir.)
Yazının sonundaki hatırlatmaları okumayı unutmayın.

1) Tiyatro: (Peygamberimizin çocuk sevgisini araştır. Edindiğin bilgileri  dosyana yaz. Kaynakçayı ve kapağı unutma. + Metni tiyatroya dönüştür. Seçtiğin arkadaşlarınla kostümler kullanarak canlandır. )

2) Çocuk Kitabı: (Peygamberimizin Hayatı 5. sınıf kitabı sayfa 58) “Doğru Abdest” metniyle ilgili bir çocuk kitabı hazırla. (Metni kendi ifadelerinle anlat. Resimlendir. Sorular, bulmacalar ve bilmeceler hazırla. Renklendir, boya, tasarımında özgür ol.) )

3)Çocukların Peygamberi- Çizim ( (Peygamberimizin Hayatı 5.sınıf kitabı sayfa 63,64,65,66) Buradaki metinleri oku, yaz ve her bir metnin resmini çiz. 35x50cm boyutlarındaki  kağıtlar kullan. (Parmak boyası, suluboya … istediğin malzeme ve tekniği kullan. Yeter ki “sen” yap.) )

4) Yetimhane Tasarımı (Peygamberimizin yetimlere karşı davranışlarını araştır. a)Dosyanda anlat. (Peygamberimizin Hayatı 5. sınıf kitabı  sayfa 66,67,68,69,70,71’den de yararlan.) Başka kaynaklardan da oku. b) Bunlardan hareketle bir yetimhane tasarla. c)Yetimlerle ilgilenmeyi tavsiye eden hadisi şerifleri afiş şeklinde yaz. (Sayfa 70 ve 71’de)

5) Hadisi Şeriflerin resmi:
( Dkab, Siyer ya da Kuranı Kerim kitabındaki 15  hadis-i şerifi seç. Bunlardan anladığını A4 boyutundaki kağıtlara çiz. Her biri ayrı kağıtta olsun. Açık renk kartona yap. İstediğin teknik ve malzemeyi kullan. Arkasına hadis-i şerifi yaz. )

6) Çocuk Camii (Çocuklar için bir cami tasarla. a)Bunun planını kağıtlara çiz. b)Ve maketini yap. c)Bu camiye gelen çocuklarla hayali bir röportaj yap. Dosyana ekle. )

7) Sahabilerle Röportaj (Peygamberimizin Hayatı kitabında anlatılan 4 çocuk sahabiyi araştır. Onlarla ilgili bir kitapçık tasarla. Tasarladığın çocuk kitabında bu sahabileri anlat. Yazar ve çizer sensin.  Kitabına kendi ismini, fotoğrafını ve hayat hikayeni eklemeyi unutma. Sahabilerle ilgili bulmaca ve bilmeceler ekle. Kitabı renklendir, resimlendir. Sahabilere en çok sormak istediğin soruları sor. Bu soruları kitapçığa ekle.)

8***) Zaman Çizelgesi (Peygamberimizin Hayatı kitabı 1. ünite) Peygamberimizle ilgili anlatılan olayların kronolojisini çıkar. A4 kağıdına metin olarak yaz. Ardından 10 cm yüksekliğinde kestiğin kartonlari birleştir. Uzun bir tarih şeridi hazırla. Bu uzun şeridi rulo olarak saklayabilirsin. Bu uzun şeritte  bilgi, tarih ve ilgili resim yer alsın. Mesela: 571-Peygamberimizin Doğumu- (doğan bir güneş resmi)

9) İkili Maket.    (Cahiliye dönemini ve İslamiyet sonrası dönemi araştır, dosyada anlat. (Şehir hayatı, yapılan haksızlıklar, kadınlara ve çocuklara verilen değerler vs.)  Bu iki dönemi anlatan iki ayrı maket hazırla.)

10***) Gezgin Ile Meraklı Kitabı Yaz: (Gezgin ile Meraklı’nın 17 bölümünü de izle. Bölümleri anlatan bir hikaye kitabı hazırla. Resimli, kapaklı, sorulu ve bulmacalı olsun. Bu kitabın yazarı sensin. Kitabın yazarını yazmayı fotoğrafını koymayı ve özyaşam öyküsünü anlatmayı unutma:) https://www.diyanet.tv/gezgin-ile-merakli/bolumler )

11***) Engellilerle Röportaj:
(Bu ödevi yapmanızı isterim:)
a) Engellilerin günlük hayatta yaşadığı zorlukları araştır.
b) Üç adet engelli ve üç adet engelli ailesiyle röportaj yap. Yaşadıkları sıkıntıları, çevrelerindeki insanlardan, belediyelerden- okul yönetimlerinden  neler beklediklerini ve merak ettiğin diğer soruları sor. Bu röportajları dosyana ekle.
c) Yirmi dakika  gözünü kapat, yirmi dakika hiç yerinden kalkma ve bir başka yirmi dakika da hiç kimseyle konuşma. Yaşadığın zorlukları  anlat.
ç) Doğuştan görme engelli ya da yürüme engelli  bir çocuk olduğunu hayal ederek bir günlük tut.(Bir gününü anlat.)

12) Engelli Parkuru Hazırla :     Engellilerin sokak, metro, cadde ve hastanedelerde yaşadıkları zorlukları araştır. Okula bir engelli parkuru hazırla. Okul arkadaşlarının bu parkur sayesinde engellilerin halini anlamalarına yardımcı ol. 

TDB 6 PROJE KONULARI
13) (TDB 6 Sayfa 90) zati ve subuti sıfatları , anlamlarıyla eşleştirebilecegimiz bir oyun tasarla. Misal, Basar kelimesi bir kartonda, anlamı başka bir kartonda olsun. Bunlar şeffaf koli bantıyla ya da asetat ile kaplanmalı, arkasına mıknatıs yapıştırılmalı. Bu setten iki tane yapmalısın. Çünkü sınıfı ikiye ayırıp  bunu hep birlikte oynayacağız. Malzeme dayanıklı olmalı eva, keçe ya da geniş şeffaf bantla kaplanmış karton olabilir.

14) (TDB 6 Sayfa 61 62) Namazın sünnetleri  ve vacipleri kitapçığı hazırla. Görseller önemli. Göze hitap etmeli. Ve bilgiler eksiksiz olmalı.

15) TDB 6 İkinci unitedeki ayet ve hadisleri tespit et. Aynı boyutta kartonlar hazırla. Ön sayfaya ayet veya hadisi şerifi yaz, arka sayfaya ayet/hadisteki anlatılan meselenin resmini çiz. Resmin güzel olması değil, bunu senin yapman önemli.

16)Çevreni gözlemle. Komşuların, ailen veya akrabalarından seni etkileyen ahlaki davranışta bulunanları tespit et.” Kim ne nerede ne zaman niçin nasıl ” sorularını cevaplayacak şekilde bu ahlaki davranışların raporunu tut. Bu tanıdıklarına birer tane teşekkür belgesi ve birer tane madalya tasarla.

17) Trt Diyanet Tv’deki  Şefkat Medeniyeti videolarından bir tanesini tiyatroya uyarla. Tiyatro metnini yaz. Metni teslim et. Okuldan istediğin arkadaşlarınla bu tiyatroyu sergile, okulda galasını yapalım:)

18) (TDB 6-Sayfa 13 ve 27 arasındaki) İyi insanın temel özelliklerini tespit et. Bunları anlatan etkileyici sahneler kurgula ve fotoğraflarını çek (Mesela fotoğraflarda aileni ve arkadaşlarını kullanabilirsin. ) Çektiğin fotoğraflara isim ver. Fotoğrafları maille gönderebilir ya da flash bellekte teslim edebilirsin. Ayrıca çıktılarını da alabilirsin. Aynı boyuttaki kartonlara (bu sayfa aralığındaki) hadisi şerif ve ayetleri (ayet, hadis nolarıyla beraber) büyük boyutlarda yaz.

19) Meleklere inanmanın insana sağladığı yararlar konusuyla ilgili bir araştırma yap, kaynakçayı belirterek iki üç sayfalık bir yazı hazırla. Bu konuyla ilgili kısa bir film çek. Arkadaşlarınla beraber çekebilirsin.

20) Edeb mektebi yarışma kitabını oku, kırk tane soru ve cevap hazırla

21) http://dinogretimi.meb.gov.tr/15TemmuzEtkinlikleri.aspx 15 Temmuz ile ilgili gazilerin , şehit yakınlarının videolarını izleyerek bir tv ropörtajı sahnesi oluştur tiyatro sahnele.

22) http://dinogretimi.meb.gov.tr/Etkinlik_40Sair40Siir.aspx 40 şairden beşini seçerek onların şiirlerinden hareketle hayali röportajlar yap, şiirlerini yazarak ve şiirlerinden yorumlar çıkararak kendi sorularını (şairmişsin gibi) kendin cevapla.

23) Malcolm X’in hikayesini Sevgi Başman yahut Recep Şentürk’ün kitabını okuyarak öğreniniz.(Yaşınıza göre:) Kitabı özetleyerek kahramanları değerlendiriniz. İslamiyetin ayet hadisler ve veda hutbesi ışığında ırkçılığa bakışını tahlil ediniz. Mehmet Akif’in bu mesele ile ilgili (kavmiyetçilik) bir şiiriniz bulunuz.

(….) proje fikirleri oluşturmaya devam edilecektir. http://dinogretimi.meb.gov.tr/Etkinlik_Arastirma.aspx hele şu sayfa kendine gelsin, çıkacak bir şeyler inşallahHatırlatmalar:

(Yararlandığın kaynakları ödevinin son sayfasına kaynakça bölümüne yazmayı unutma lütfen;)

Özellikle kitaplardan  yararlan. Ders kitaplarının ilgili sayfalarını da okumayı unutma.

Ödevine özgün bir kapak hazırla:) 

Lütfen ödev senin eserin olsun. Ailen müdahalede asla bulunmasın. Mükemmel bir proje değil, senin emek verdiğin ve sana katkı sağlayan bir çalışma istiyoruz:)

Ödevini tam bitirmeden önce  ilerleme aşamalarını göstermek için  zaman zaman getir, üzerinde konuşalım.) Teslim tarihi: …..

Sevebilirsin...

1 Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir