Öğretim Programı Değerlendirme Raporu_ Temel Dini Bilgiler I-II

 Temel Dini Bilgiler Dersi Taslak Öğretim Programı

Değerlendirme Raporu

 • Değiştirilmesi teklif edilen kazanımlar

İslam 1-  4.ünite _Namaz konusunda ders saatlerinin arttırılması gerekiyor. 4. Üniteye 20 saat verilmiş ve bu ünitede hem namaz hem de dua konusu yer alıyor.

GEREKÇE:

20 saat hem dua hem de namaz konusu için yeterli değil. Namaz, çok zaman alan bir ünite.  Öğrencilere tatbik ettirmek gerekli. Video izletmek, hikayeler okumak gerekli.20 saat, değil dua konusunu işlemek, sırf namaz konusu için bile yeterli değil. Bu kadar fazla kazanımı bir arada vermek, hiçbir şey kazandıramamak manasına gelebilir.

 

 • Çıkarılması teklif edilen kazanımlar

İslam 1-   4.ünite _ Dua konusu

GEREKÇE:  Namaz ve dua konusu için 20 saat yetersiz.

 • Eklenmesi teklif edilen uygulama esasları

1.Öğretim programı ve ders kitabı tüm öğrencilere yaklaşık aynı dönemde aynı anda seslenebilme gücüne sahip. Program bu gücünü kullanarak,  öğrencilerin okul dışı ortamlarda müze,postane, darülaceze,kütüphanede bir araya gelmelerini sağlayabilir.

GEREKÇE: Öğrenciler okul dışı ortamlarda sosyal becerilerini ve araştırma inceleme becerilerini geliştirebilir.

 

 • Diğer:
  Kitaptaki görseller yeterli değil. Eba’ya fotoğraf gönderimi sıkı kurallarla denetleniyor. Bunun için, ders kitabı link vererek, konuyla ilgili daha bol görsel sunmalı.
  Ayrıca kitaptaki değerlendirmeler yeterli değil. Yine yayınevi online üniteyle ilgili belli bir tarihte sınav yapmalı. Öğrenciler yalnızca o tarihte online sınava girebileceğini bilmeli. Tüm ülke genelinde yapılan sınav sayesinde öğretmen de öğrenci de kendini tahlil edebilir.

 

 • Eklenmesi teklif edilen ölçme ve değerlendirme yaklaşımı

Kkitaptaki değerlendirmeler yeterli değil. Yine yayınevi online üniteyle ilgili belli bir tarihte sınav yapmalı. Öğrenciler yalnızca o tarihte online sınava girebileceğini bilmeli. Tüm ülke genelinde yapılan sınav sayesinde öğretmen de öğrenci de kendini tahlil edebilir.

 

 • Çıkarılması teklif edilen kazanım sayısı

Son düzenlemeyle durum iyileştirilmiş. Fakat İslam -1 Namaz ünitesinde –ders saatine göre- hala çok fazla kazanım var.

 

 • Eklenmesi teklif edilen kazanım sayısı

Namaz ünitesinde nasıldan çok niçin sorusuna cevap veren, manayı inşa eden konular olmalı. Aksi takdirde namaz kılmasını çok iyi bilen, binamaz gençler her geçen gün artacak

 

 

Diğer Raporlar için tklynz:

Temel Dini Bilgiler: http://hayalgucugelistirenodevler.com/ogretim-programi-degerlendirme-raporu_-temel-dini-bilgiler-i-ii/
Temel Dini Bilgiler İho: http://hayalgucugelistirenodevler.com/ogretim-programi-degerlendirme-raporu_-temel-dini-bilgiler-iho/
Peygamberimizin Hayatı: http://hayalgucugelistirenodevler.com/ogretim-programi-degerlendirme-raporu_-peygamberimizin-hayati/

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir