Nasıl Anlattım? Dkab 7.1 Melekler

Giriş- Dikkat Çekiş

Pinyir.. Çocuklar pinyiri olan var mı? Yok mu? Nasıl olmaz? Ailelerinize sorun bakalım evde fazla var mı? (aa ne ki. pinyir ne öğretmenim ,bizde yok …)

Çocuklar siz bi evden sorun varsa getirirsiniz.

Gelişme

Neyse .Bugünkü konumuz Varlıklar. Maddi ve manevi- fiziki ve fizikötesi gibi çeşitli sınıflara ayrılabilir…. Güneş maddi. Hava? Hayır.. O da maddi. Neticede elementlerden oluşuyor. Yüzde yirmi bir oksijen ne demek. Bakın demek ki fiziki bir yapısı var Ağırlığı hacmi var.  Atom ağırlığı, kütle numarası  duymadınız mı hiç.

HiaaaAAAA!

 (Gözlerimi kocaman açıp yerde bağırarak bir şeye işaret ediyorum!! Sevgi! Sevgi dökülmüş buraya.. (Öğretmenim ya fare sandımmmm.. Çok korktum. Ödümü kopardınız…)

Dökülebilir mi çocuklar sevgi.(bırbır da vır vır)

NazaAAAAN! Kızım noldu sana merhametin şişmiş!! Mümkün müdür çocuklar, gölgesi rengi hacmi var mıdır merhametin? (bırbır da vır vırr)

İşte hacmi ağırlığı gölgesi vs olmayıp, fiziki alemin konusu olmayan varlıklara manevi varlıklar deriz. Biz sevgiyi değil, sevginin belirtisini görürüz sarılmış iki kardeşte. Biz merhameti değil onun izini görürüz kedi besleyen ellerde. Çünkü onların maddi varlığı yoktur çocuklar. Melekler de fizik ötesi alemin konusudur işte.

Çocuklar pinyir diye bir şey yoktu. Ben kurguladım. Söyleyin bakalım maddi ye mi girer maneviye mi . (Maneviiiii.) AA olur mu çocuklar. Bunlar var-lıklar aleminin sınıfları. Oysa bu YOK . Hiçbirine girmez. (bırbır da vırvır)

Oyun

<İki öğrenci tahtaya gelir. Birinin önüne engeller koyulur insan şeytan sıra çukur ip… Diğerinin önü boş. Koşu yarışması başlar. Hangisi daha kolay bitirdi yarışı > (bır bır da vırvır) (Burada nefis şeytan irade engeline sahip insan, melek seviyesine gelebilir konusu işlenir. )

Değerlendirme İlgili resim

<Öğrenciler kitaplarına bakarak on soru planlarlar. Kenara mink işaretler koyarak. Soru yazarlarsa çok vakit kaybolur. A B C sıralarından sırasıyla öğrenciler gelir. Bir masa üstünde bir kutu üç tane tahta kalemi. Önce kutuya vuran cevaplama hakkına kavuşur. Öğrencilerin hazırladığı ve benim de öğretmek istediğim noktalara ait sorular yöneltilir. Yarışma yapıyorum havasında aslında ders işlenir:D hihhi  >

Ödev

Gençler! Teşbihte hata olmasın minik bir amel defteri tasarlayın. İyilikler baş sayfalara kötülükler son taraflara yazılacak. Bir hafta boyunca defteri yanından ayırma.Akşam yaz bakalım. Hem de günün muhasebesini yap. Unutma nasuh tövbe ettiğin köütülükleri melekler yazmayacak. Sen yaz fakat üzerini çiz tövbe edersen. Defterleri sınıfta okuyacağız. İyiliklerinizi isim vermeden okuyacağız ki sevabı kaçmasın riya karışmasın=)

 

Sevebilirsin...

9 Yanıt

 1. abc dedi ki:

  http://www.yazikalir.com/canlilarin-duydugu-ses-frekans-araliklari/
  Insan her sesi duyamaz. Kabiliyetleri sınırlıdır. Duyamadıkları ve göremediklerinin olması onların olmadığı manasına gelmez.

 2. Gülgün Karaismailoğlu dedi ki:

  Hocam sizi tebrik ediyorum. Ne güzel etkinlikler bunlar.. Ben de Bursada bir ortaokulda Din kültürü öğretmeniyim. Hayranlıkla okudum paylaşımlarınızı ve başladım bazılarını uygulamaya. Bu yıl okulumda birkaç proje çalışması ve etkinlik yapmayı planlıyorum. Bunlardan biri değerler ve görgü kuralları ağırlıklı din kültürü bilgi yarışması yapmak. Geçen senelerde Peygamberimizin hayatı bilgi yarışması yapmıştım çok hoşlarına gitti. Ama bu yıl biraz davranış ağırlıklı olsun istiyorum. Bununla ilgili neler yapılabilir nasıl geliştirilebilir sizin de görüşünüzü almak istedim. Allah razı olsun sizden..

  • yonetici dedi ki:

   Selamlar hocam. Teşekkür ederiz aslında derste neler yaptığınızı sizler de paylaşsanız çok zengin sonuçlarla karşılaşırız:) Değerler ve görgü kuralları yarışmasına gelince… Hocam bilgi yarışmasıyla yürümez bana kalırsa. Çünkü bu konular öğrenmesi kolay yaşaması zor konular. Proje yaptırın derim. Konu tespit edin mesela merhamet.. Kimi kuşlar için yemlikler tasarlayacaktır kimi yaşlıların kolay yokuş çıkabilmesi için icad maketleri.. Kimi huzur evinde kitap okuma günleri kimi sokak çocuklarıyla pamuk şeker saatleri ayarlayacaktır.. Bu kal ile değil hal ile olacak mesele hocam. Projeye dökerlerse harikulade olur. Misal ensarın değerler yarışmasında bir kız şöyle birinci oldu: Babasının terzi dükkanındaki kumaş artıklarıyla kalemlik yaptı, sattı, öğrenci ihtiyaçlarını karşıladı. Dehşet şeyler bunlar. Çocukların aklına fikir gelmesi için benim az önce söylediğim gibi beyin fırtınası / düşünme kulesi panosu oluşturabilirsiniz. Sizin kelimelerinizden o daha farklı çağrışımlarla farklı projeler bulabilir.

   • Gülgün dedi ki:

    Teşekkür ediyorum ben de.. davranış bazlı bir yarışmanın olamayacağı kanaatindeyim ben de. Öğrenciler yarışma yapalım diye tutturunca ben de bilgi değil de değerler yönünde bir yarışma olabilir mi diye düşünmüştüm ama vazgeçtim. Şimdi de iki yıldır uyguladığım bu yıl biraz daha geliştirdiğim ve değerler eğitimi projesi olarak resmileştirdiğim bir projeyi başlatmak üzereyim. Geçen yıllar adı ‘yalan ve kötü söz orucu tutuyorum’ idi. Bu yıl Erdemli Çocuk adını verdim. Okulumda küfür ve argo çok yaygın ve çocuklar yalanı söylerken yalan söylediklerinin bile farkında değiller. Bu yıl ki projemde bir hafta boyunca yalan söylemeyen, kötü söz söylemeyen ve şiddet uygulamayan öğrenci ailesinden bu davranışlarda bulunmadığına dair imzalı bir yazı getiriyor. Ve o öğrencinin ismi hazırlamış olduğum değerler panosunda adı yazılıyor mümkünse resmi ile birlikte. 4 hafta boyunca bu kötü davranışları göstermezse 4 yıldızı oluyor ve o öğrenciler ayın erdemli çocuğu ilan ediliyor. Aileye teşekkür mektubu yazıyorum. İdare ve diğer öğretmenler tarafından da taltif ediliyor. Çocuklardan çok güzel dönütler aldım hocam çok sinirlendim ama kendimi tuttum yada üzüntüyle gelip hocam ben kötü söz söyledim vs. Aileler de aynı şekilde hocam çok dikkat ediyor sözlerine diyorlar. Tabi hiç umursamayan öğrenciler de yok değil:(( Gayret bizden inayet Allahtan..

 3. Meraklı Muallim dedi ki:

  Konuların kabasını hepimiz anlatıyoruz da, işte böyle derse renk katacak fikirler olunca daha güzel oluyor. her ders ve düzey için fikirlerinizi bekliyoruz. Ahiret konusu için de faaliyetler gerekiyor. youtube kanalındaki videoların sınıflara göre gruplanması çok işime yaradı. hayy çizgi filminin özetini bugün yarın atacaktınız. bekliyorum hocam. selamlar. bir de facebook grubunuza eklenmeyi bekliyorum.

  • yonetici dedi ki:

   Hocam Hayy ın özeti yükleniyor. Bir aksilik çıkmazsa yarın kanalda olur. Yükleme çok yavaş affınıza sığınırız

 4. Fatma dedi ki:

  Hımm teşekkürler. Cinler konusu nasıl anlatılır. Cveaplarınızı bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir