Kitap Tavsiye

kitap listesi 1 (tıklayınız)

kitap listesi 2

Tavsiye Yazar Listesi:

Roger Grarudy

Dursun Gürlek

Nuri Pakdil: Önce ulu önderi okumak gerek

Ulu önderin hayatını Necip Fazıl”dan okumalı

1. Necip Fazıl Kısakürek / Çöle İnen Nur. Ulu Önderimiz Hz. Muhammedin Hayatı, bir de Üstad Necip Fazıl Kısakürek”in usta kaleminden okunmalıdır.

2. Ahmet Hamdi Tanpınar / Huzur. Tanpınar”ın Huzur romanı, yazıldığı tarihten itibaren, yazıldığı yerin insanlarının hiç değişmemiş sorunlarıyla hala toplumun en parlak aynası niteliğindedir. Roman, İstanbul”u çok güzel işlemesiyle de öne çıkar. Bir bakıma en güzel İstanbul portresinin çizildiği romandır.

3. Dostoyevski / Karamazof Kardeşler. Dostoyevski”nin Karamazof Kardeşler romanı büyük bir dikkatle okunmalıdır. Rus insanının, Rus toplumunun çok güzel ve gerçekçi bir fotoğrafıdır. Çağının birçok yazarını, edebiyatçısını, sanatçısını, bilim adamını derinden etkilemiştir.

4. Balzac / Goriot Baba. Balzac”ın Fransız yaşama biçimini, Fransız ailesini olağanüstü ustalıkla anlattığı, çok önemli ve temel romanıdır. Balzac, Goriot Baba”dan sonra yazdığı eserlerdeki tüm karakterleri bu romandaki karakterlerle ilişkilendirmiştir.

5. Alex Halley / Malcolm X. Asıl adı Malcolm X olan, son yüzyılda yaşamış, çağa iz bırakmış öncü Müslümanlardan birinin, sonraki adıyla Malik el-Şahbaz”ın hayatını ve mücadelesini anlatan, Alex Haley”in yazdığı otobiyoğrafi kitabı, özenle okunmalıdır.

Arif Ay: Yazar adayına İslam Estetiği

1- Necip Fazıl Kısakürek / Hikayelerim. Edebi açıdan Üstad”ın hikayeleri şiirleri kadar değerlidir. Necip Fazıl Kısakürek büyük bir üslup ustasıdır. Hikayelerinde bu ustalığı görmenin yanında, kurgudaki zeka ışıltılarının büyülü atmosferi, insanın temel gerçekliklerinde buluşturur okuru.

2-Sezai Karakoç / Gün Doğmadan. Sezai Karakoç, günümüz Türk ve dünya edebiyatının en büyük şairidir. Onun şiirleri, İslam Medeniyeti”nin geçmişten günümüze uzanan en derinlikli, en estetik ırmağının bize armağanıdır. Müslüman duyuşunun ve duyarlığının şiirde en seçkin örneğidir: Gün Doğmadan.

3-Nuri Pakdil / Bir Yazarın Notları I, II, III, IV. Nuri Pakdil”in tüm kitapları dil, anlatım ve bilinç laboratuvarıdır adeta. Türkçeye yeni anlatım olanakları kazandıran Nuri Pakdil, insanları özelde ülkemiz, genelde dünya sorunları üzerinde düşünmeye yöneltirken bilinç açıcı bir söylem gerçekleştirir aynı zamanda.

4-Rasim Özdenören / Gül Yetiştiren Adam. Usta bir hikayecinin kaleminden çıkan roman olmasının yanında, rejime küserek evine kapanan bir insanın dünyasından hareketle, inanan insanın buğuzuna, öfkesine ve karşı duruşuna göndermeler yapılır bu kitapla.

(Ağır olabilir.)  5-Turan Koç / İslam Estetiği.Sanatımızın hareket noktası, niceliği, niteliği konusunda yazılmış ilk yerli eser; üstelik bir şairin kaleminden. Yazarlığa, şairliğe heveslenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Cihan Aktaş: Diriliş hayatı sorgulatır

Gençlerin okumasını önemli bulduğum beş roman ve öykü kitabı:

1-Tolstoy / Diriliş. Diriliş”i ustalıklı kurgusunun yanı sıra genç insana hayatı nasıl yaşaması gerektiğine dair ciddi bir sorgulamayı sunduğu için de okumak gerektiğini düşünüyorum.

 

Rasim Özdenören / İmkânsız Öyküler. İmkânsız Öyküler”i, yoğun ve zengin anlatımıyla görme ve anlatma alışkanlıklarını alt üst ederek başka türlü düşünmeye ve ifadelere cesaretlendirmesi nedeniyle önemli bulurum.

Mustafa Kutlu / Bu Böyledir. Bu Böyledir, öykü zevkini geliştiren dil ve anlatım özelliklerinin yanı sıra, bu topraklara özgü sahih bir bakış ve duyarlık kazanımı açısından da temel bir eser.

 

Necip Tosun: Yüzyılın en büyük şairlerinden Sezai Karakoç birinci sırada

1-Sezai Karakoç / Tüm Şiirleri. Sezai Karakoç kuşkusuz yüzyılın en büyük şairlerinden biri. Bu anlamda Sezai Karakoç”un Tüm Şiirleri birinci sırada.

2-Tarık Buğra / Küçük Ağa. Küçük Ağa, Kurtuluş Savaşı”nı ilk kez sağlıklı bir şekilde edebiyata taşıyan ufuk açıcı bir eser.

3-Rasim Özdenören / Ruhun Malzemeleri. Ruhun Malzemeleri, edebiyat-hayat ilişkisini, sanat ve estetik kuramlarını oldukça derli toplu izah eden bulunmaz bir kılavuz kitap.

4-Cahit Zarifoğlu / Yaşamak. Zarifoğlu”nun şiir tadında yazdığı düzyazılarının yer aldığı günlükleri emsalsiz bir edebiyat şöleni.

5-Mustafa Kutlu / Uzun Hikâye. Eserde, merhamet ve iyilik ekseninde, Türk toplumunun son dönemde yaşadığı siyasal, toplumsal, teknolojik serüvenin derin izlerini görürüz.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir