Kınamaz Ayıplamaz (Tiyatro Mevlid-i Nebi)

Malzemeler: 5 öğrenci, 1 öğretmen, salavat fon müziği, sınıf ortamı, 3 sıra masa, öğretmen önlüğü.

Temsilin Videosu için şuraya tıklayınız, evet evet tam şuraya.

Öğretmen: ________Çocuklar ödevler hazır mı? Bi’ ödevleri görelim. Ama önce biriniz kalksın ödevimiz neydi onu hatırlatsın değil mi? Kim söyleyecek?

Kübra:___________Herkes en sevdiği, en iyi arkadaşını, onu sevmesine sebep olan huylarını yazacaktı.

Öğretmen: ________Evet aynen öyle fakat arkadaşımızın “gerçekten sahip olduğu” (burası vurgulu söylenecek) güzel hususiyetleri olacaktı değil mi? Yani hayali olmayacaktı. Kim başlamak ister? Kim hazır?

Sude: ____________Aynı telden çalarız, sıkıştığımda yanımdadır, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez, bana hediyeler alır, iyi bir dosttur, vaktinde gelir, esprilidir.

Öğretmen: ________Kimmiş sana hediyeler alan?

Sude: ____________Komşumuzun kızı mahalle arkadaşım Ayşe.

Öğretmen: ________Aferin güzel. Başka?

Murat: ___________Çok cana yakındır, derdimi dinler, çok eğlencelidir, sevdiğini hissettirir, paylaşmayı sever, yardımseverdir.

Öğretmen: ________Kimmiş bu bakayım?

Murat: ___________Kız kardeşim Ayşe, arkadaş gibiyizdir.

Öğretmen: ________Aferin  güzel. Sen devam et.

Elif: _____________Bir dediğimi iki etmez, sever, düşüncelerime saygılıdır, hediyeler alır, ne zaman paraya ihtiyacım olsa verir, esprilidir, anlayışlıdır.

Öğretmen: _________Kimmiş sana o parayı veren?

Elif: ______________Babam, arkadaş gibiyizdir. (Sınıftan gülüşmeler. Ne güzel, diye sesler…)

(Not: Burada, gerçek sıra arkadaşları, misal matematik öğretmenleri, kantinci ablalar, alt sınıfta okuyan kardeşleri, hizmetli amcalar hakkında metinler yazdırabilirsiniz. Temsili seyredenlerin içi daha bir hoş olur. Tabi hazırlamanız için zaman varsa:)

Öğretmen: _________Aferin. Evet başka kim devam edecek? Bekir sen devam et!

Bekir: ____________Lüzumsuz konuşmaz ,kötü söz söylemez, her zaman ağırbaşlıdır, boş şeylerle uğraşmaz, kimsenin ümidini kırmaz, kimsenin kusurunu araştırmaz//  gerçeğe aykırı övgüyü kabul etmez, affetmeyi sever, (Öğrenciler birbirlerine bakarak, çık-çık ‘lamaya başlarlar:) ) kendi nefsi için kızmaz, öfkelense bile kabalaşmaz, kimseyi incitmez// güler yüzlüdür, adaletli ve merhametlidir// gösterişten hoşlanmaz, (Öğrenciler sessizce- hocam ya…- diye Bekir’i işaret ederler. Öğretmen elleriyle onları teskin ederken bir yandan da, olayı anlamak istercesine, yan yan Bekir’e bakar…) kendisine ayrıcalık tanınmasını istemez, hiç kimseyi kınayıp ayıplamaz, (Öğretmen, öğrencilere şşt işareti yapar.) // konuşurken yüzünü başka tarafa çevirmez, yanında en son konuşanı ilk konuşan gibi dikkatlice dinler// şakadan bile olsa yalan söylemez, az sözle çok şey anlatır.

Öğretmen: _________Bekir bunlar biraz fazla olmadı mı? Hani ne demiştik? Gerçekte var olan, (burası vurgulu) olması mümkün olan özellikler demiştik.

Bekir: _____________Ama benim en iyi arkadaşımda tüm bu söylediklerim fazlasıyla vaar.  (Yavaş yavaş salavat fon sesi açılır.)

Öğretmen: _________Öyle mi? Kimmiş senin o en iyi arkadaşın?

Bekir: ____________Hayrul Beşer… Yani insanların en hayırlısı, benim de en iyi arkadaşım, Hz Muhammed…(s.a.v.)

(Salavat sesi iyice açılır ve öğrenciler yerlerinden tek tek kalkar. Kalkınca peygamberimiz hakkında Bekir’in söylediklerini söyler. Onun konuşması bitince diğeri sahne önüne gelir, sonra diğeri, sonra diğeri… En son cümleyi söylemek için öğretmen, sahne önüne gelir. Ve seyircileri selamlarlar. Salavat sesi iyice açılmıştır;)

” 1)1. öğrenci: Lüzumsuz konuşmaz ,kötü söz söylemez, her zaman ağırbaşlıdır, boş şeylerle uğraşmaz,

2)2. öğrenci: Kimsenin ümidini kırmaz, kimsenin kusurunu araştırmaz, gerçeğe aykırı övgüyü kabul etmez, affetmeyi sever,

3)3. öğrenci: Kendi nefsi için kızmaz ,öfkelense bile kabalaşmaz, kimseyi incitmez,

4)4. öğrenci: Güler yüzlüdür, adaletli ve merhametlidir ,gösterişten hoşlanmaz, kendisine ayrıcalık tanınmasını istemez,

5)5. öğrenci: Hiç kimseyi kınayıp ayıplamaz, konuşurken yüzünü başka tarafa çevirmez, yanında en son konuşanı ilk konuşan gibi dikkatlice dinler,

6)Öğretmen: Şakadan bile olsa yalan söylemez, az sözle çok şey anlatır. ” (Ve hep beraber seyirci selamlanır. Ne kadar özgün bir duruş bu selamlama işi o da ayrı bir tefekkür konusu.)

 

(Bu video Sonpeygamber Platformu ve Binder’in hazırlamış olduğu Hayrulbeşer videosudur. Oradan aldım.)

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. agaççı dedi ki:

    «Kim– bir— ağaç —-dikerse, — o ağaç—- meyve verdikçe,—- ağacı dikene— sevap —-yazılır.»

  2. Arayn bulur dedi ki:

    Ben de bunu arıyordum çok iyi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir