Elif’in Hikayesi II

Hobaa.. Leyleğin le’si diyorsunuz da leylek lama benzemiyor ki. Resimlerle elifba ları çocukluğumdan beri anlamış değilim. Devenin de’siymiş mübarek deveyle ilgisi yok harfin. Bir yerlerden de çokça yararlandığım işbu çizimler, resim harf arasındaki irtibatı kurmayı vazife edinmiştir. İrtibatı koparmayalım efendim;) 

1477489579332

 

Şin: Elif ve Zel-iş ormana yürüyüşe gitmişti. Sin-cap görmüşlerdi. Ağaçta ters duran bu sin-capın kardeşini biliyor musunuz? Adı şincap. Şe- şi- şü.. Sizce sincaptan ne farkı var? E- veet. Bunun çilleri var değil mi? Ne de sevimli.

 

 

 


1477489498333

Sad: Elifcik kasaba gitmiş. Bir miktar sad-e sucuk almış. Sizce ne kadar almış? E-veet. Bir buçuk. Acaba halay çekerken (kelime oluştururken) bu harfte bir değişim olur mu? Sanırım sucuğun birazı eksilir.

 

 

 

 

1477489470478

 

Dad: Zel-iş Elif’e sipariş vermiş. Bana da datlı sucuk al datlım, demiş. Elif düşünmüş düşünmüş. Nasıl olur ki bu datlı sucuk?  Sizce sucuğa dadını veren bu küp ne olabilir? E-veeet. Küp şeker. Datlı sucuğu da ilk defa duydum datlı çocuklar:)

 

 

 


1477489431769

 

Tı: Kuran, kitap ve kainatı okumaya ormana giden Elif, orada bir hayvan görmüş. Ne olabilir sizce? Tığ kulaklı ta-vşanın ta kendisi bu. Tu -tu -tu nazar değmesin. (Tı-ta-tu hecelerini çok kalın ve vurgulu okuyorum.)

 

 

 

1477489401840

 

Zı: Şşşş çocuklar. Uzaklardan bir ses geliyor, duyuyor musunuz? Zz zzz (Peltek bir şekilde zz zz diye ağlıyorum.) Bu zı-rlağın sesi olabilir. Tabi sadece zırlamıyor. Gülerken de zaaaa diye gülüyor. Ne var ki gülerken de ağlarken de gözünden yaş eksik olmuyor. Mahalleli bunu uzaktan zı harfi zanediyor.

 

 

 

1477489372737Ayn: Cim-cime’yi unuttuk? Cim-cime bu akşam semayı incelemeye karar verdi.  Allah gökleri incelememizi ve keşifler yapmamızı ister. Kim astronot olmak ister çocuklar.  Ahlaklı ve araştırmacı bir astronotu Allah bence çok mu çoook sever.

Cim-cime de semaya baktı ve “Aydedeee” diye seslendi.  A aaaa Aydede’nin göbeği kendi göbeğine ne kadar da benziyordu. (Aaa ve Aydedenin A ‘sını çatlatıyoruz.) Aylar üst üste binmişti. Acaba harfler halay çekerken (yani kelime oluştururken) ayın göbüşü de düşüyor muydu?

Ğayn: Cim-cime Ay-dede’yi seyrederken sokaktan bir çığlık yükseldi. Meğersem komşu çocuğu, burnuna bir yumruk yemiş ve burnu içeri göçmüş. Bu yüzden Ğaaaaaaa diye bağırıyormuş.  Ama  burnu çöken öocuk, aynısını arkadaşına yapmamış. Çünkü bizde, zarara zararla karşılık vermek yoktur, değil mi çocuklar?

 

 

1477489341810

 

Fe: Fe-nerli çocuk ayağını uzatmış ve kafasıyla bir tane top sektiriyordu. Kaç tane top sektiriyor? Bir tane. Fe-nerli çocuğu mahalleli uzaktan görünce fe harfi zannediyordu.

Ga: Belki de bu ga-latasaraylı olsaydı iki top sektirir ve ayaklarını uzatmazdı. O zaman ayaklarını toplamış ga-latasaraylı çocuğu, eminim mahalleli ga harfi sanardı. Ga – gî – gu .

Hikayeyi gafa olarak da anlatıyorum. İki gözlü bir gafa. 🙂 Bunu anlatmak daha kolay ama fener galata muhabbetinde çocukların uykusu açılıyor=F 

 

1477489295440

 

Lam: Bizim kullandığımız le’ye ne kadar da benziyor. Ne farkı var sizce?

Cim-cime içeride boşa yanan bir lam-ba farketti. Aman boşuna yanan lam-baları kapatalım. Çünkü Allah israf etmeyenleri çok sever.

 

 

 

1477489252862

 

Mi: Mim bir mi-krofona benzer. Yuvarlak kafalı ve saplı bir mi-krofon. İnce sesli bir mi-krofon. Cim-cime mi-krofonla mi notası çıkarmaya bayılır.

 

 

 

 

1477489203163

 

Ne: Ne -ni-nü : Nun harfi nergis gibidir. Bir saksı ve bir tanecik çiçek. Ama bir tane haa. İki noktalı olsa tencerenin te-sine döner çünkü.

 

 

 

 

1477489153188

 

Vi: Ve-vi-vü: Vav harfi vi-rgül gibidir. Bir de vi-tese benzer. İleri geri hop dur kalk. Vi-tesi vi-rajlarda dikkatli kullanır Cim-cime.

 

 

 

 

1477489075260

He: Elifciği hatırladınız mı? Koşa koşa eve gelmiş Elifcik.  Yorgun he sesleri çıkartıyormuş. Meğer birşey diyecekmiş. Heee… heee… heee-men he-diyeyi paketleyeyim, diye mırıldanmış. (Yorgun yorgun, yorgun he sesleri çıkartıyorum.) Elifcik, Cim-cime’ye kandil hediyesi almış.  Onlara çay içmeye gidecekmiş, geç kalmamak için koşturmuş tabi. ( Neden mi doğum günü hediyesi değil? Kerahat vakti sünnet namazı kılmayız, ehli kitaba muhalefet etmek için. E o vakit, hepiyi de börtmeyelim bence.)

Ye: He-diyeyi paketlemiş Elifcik. Bebeğini tek tekerlekli be-şiğinden almış. İki tekerlekli yü-rütgeçine koymuş.  Yeni çıkan yü-rütgeçlerden olduğu için bir düğmesine basınca şekli değişiveriyormuş. Aaaa  bakın şimdi kafalı ve kuyruklu bir yü-rütgeç oldu. Teknolojiye bak sen. Sübhanallaah 🙂

 

hayalgucugelistirenodevler.com olarak,  Yasemin hanımın “hafıza teknikleriyle elif ba” videosundan ve “ikranur” sitesindeki resimli elifbadan da çokça istifade ettik. Siz de müstefid olasınız. FatmazehraDkabFaaliyet

Elif’in Hikayesi I için : http://hayalgucugelistirenodevler.com/elifin-esi-zelisin-zeli/

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir